Sir James Paul McCartney MBE (* 18. června 1942 Liverpool) je britský hudebník, zpěvák a skladatel, bývalý člen skupiny The Beatles.

Paul McCartney se narodil 18. června 1942 v Liverpoolu, ve Waltonské nemocnici. Jeho otec James McCartney pocházel z Irska a byl katolík. Za svůj život vystřídal hodně prací, ale nejznámější je jako jazzový hudebník. James měl svůj vlastní jazzband a hrál na trubku, klavír, klarinet a další dechové nástroje.

Paul McCartney se narodil rodičům s irskými předky (James McCartney a Mary Patricia Mohinová). Společně s bratrem Michaelem (pod pseudonymem Mike McGear se prosadil v komediální hudební skupině The Scaffold) byli vychováváni v katolické víře. Matka zemřela na rakovinu prsu, když bylo Paulovi 13 let. V dětství mu otec koupil první kytaru a jelikož dříve sám hrál na trubku a klavír v jazzové kapele, dával Paulovi první lekce hudby sám. Na škole Liverpool Institute poznal George Harrisona a začali se spolu učit na kytaru (pro zajímavost – Paul je levák a kytaru se zrcadlově nataženými strunami drží krkem na opačnou stranu).

Historie skupiny The Beatles začala v roce 1957, kdy se na pouti v anglickém Wooltonu Paul seznámil s Johnem Lennonem, který ho přijal do skupiny Quarry Men jako kytaristu. Tímto okamžikem vzniká nejslavnější hudební spojení všech dob – Lennon/McCartney. Lennon a McCartney pak začínají spolupracovat na psaní písní, za první dva roky spolupráce jich napsali kolem jednoho sta. Veškerý volný čas trávili spolu a hráli na kytary. Paul ve škole prospíval velmi dobře, mluví německy i španělsky, ale dal přednost muzice a tak místo učení začal vystupovat se skupinou po Británii a místo dalšího studia začal pracovat jako pomocník strojvedoucího na lokomotivě a stáčet drát v továrně.

Na podzim roku 1958 se skupina Quarry Men přejmenovala na Johnny and The Moondogs a v roce 1959 se skupina opět přejmenovala, tentokrát na The Silver Beetles. V roce 1960 se skupina naposledy přejmenovala na The Beatles (slovní hříčka – beetle znamená broukbeat znamená tlouci, bít, tep…) a dostala angažmá v německémHamburku. Díky odchodu původního basového kytaristy Stuarta Sutcliffa jeho nástroj přebírá McCartney.

Paul působil ve skupině The Beatles do jejího rozpadu v roce 1970. Po smrti manažera skupiny Briana Epsteina, se stal nepsaným vůdcem kapely a především jejím nejaktivnějším členem. Mezi jeho nejlepší a nejznámější písně éry Beatles patří Eleanor Rigby (1966), Can’t Buy Me Love (1964), Let It Be (1970) a především Hey Jude(1968) a Yesterday (1965).

V roce 1967 začal Paul (stejně jako ostatní členové skupiny) užívat ve větší míře drogy a o rok později se celá skupina vydává do Indie, aby zde meditovala. Kromě drog Paul experimentuje jako první člen Beatles s elektronickou hudbou a natáčí soukromé undergroundové filmy. Pod Paulovým vedením také vzniká kritikou odsouzený a veřejností nepochopený (avšak v dnešní době velmi pozitivně vnímaný) film Beatles Magical Mystery Tour, plný psychedelických obrazců a výjevů.

Paul žil dlouhá léta s herečkou Jane Asherovou, ale v roce 1967 se seznámil s Lindou Eastmanovouamerickou fotografkou. Dne 12. března 1969 se spolu vzali, o osm dní tak předběhli Johna Lennona s Yoko Ono. Paul adoptoval Lindinu dceru z prvního manželství Heather. Společně s Lindou měli tři děti – Mary Annu, Stellu Ninu a Jamese Louise. Oba manželé vždy tvrdili, že kromě devíti dní, kdy byl McCartney v roce 1980 v japonském vězení (za držení marihuany), byli každý den spolu.

V dubnu 1970 Paul McCartney veřejně oznámil, že skupinu Beatles opouští (přestože kapela de facto neexistovala již v roce 1969), ostatní jej následovali a všichni členové se věnují vlastním projektům. Paul naučil manželku Lindu hrát na klávesy a angažoval ji ve své nové skupině Wings, založené v roce 1971. První společnou prací byla píseň Another Day. Ačkoliv hudební kritici Lindu kritizovali za její zpěv i hraní, Wings získali mnoho cen Grammy a v 70. letech byli velmi úspěšní. 

McCartney během koncertu Wings, 1976

V roce 1972 vyráží skupina na první turné po Velké Británii a o rok později i po Evropě. V roce 1973 vydávají The Wings patrně své nejlepší album Band On The Run. McCartney vydal nespočet alb, ať samostatně nebo se skupinou Wings. Mezi nejznámější vedle již zmíněných patří RamVenus and Mars či Tug of War.

V polovině 80. let spolupracoval se Steviem Wonderem nebo Michaelem Jacksonem. S manželkou se stávají vegetariány a bojovníky za práva zvířat.

V roce 1994 předává Yoko Ono zbylým členům Beatles Lennonovy demonahrávky, ke kterým pak nahrají hudební doprovod. Poslední skladby skupiny, Real Love a Free as a Bird, jsou vydány na albech Anthology 1 (Apple Records, 21. listopadu 1995) a Anthology 2 (Apple Records, 18. března 1996). Píseň Now And Then, plánovaná pro Anthology 3 (Apple Records, 28. října 1996), nebyla dokončena.

V roce 1997 byl McCartney pasován na rytíře a nejen neuvěřitelným počtem prodaných desek je právem považován za jednoho z nejlepších hudebníků 20. století.

V roce 1998 zemřela Paulova žena Linda na rakovinu prsu. Nicméně se McCartney v roce 2002 podruhé oženil s modelkou Heather Millsovou a v říjnu 2003 se jim narodila dcera Beatrice Milly McCartney. Nedlouho poté se ale s Heather rozvedl.

Paul se věnuje i vážné hudbě, složil několik klasických děl (např. Liverpoolské oratorium nebo Standing Stone). V roce 1999 byl uveden do síně slávy, uspořádal koncert na počest Lindě a také první výstavu svých obrazů.

Dne 6. června 2004, jako první člen skupiny Beatles, vystoupil na koncertě v Praze.

Dne 20. února 2008 převzal ocenění za svůj celoživotní hudební přínos v rámci BRIT Awards.

V roce 2009 vyšel 1 DVD + 2 CD live koncert s názvem Good Evening New York City, byl sestříhán z několika nocí a obsahuje jak písně z tvorby Paula + Wings, tak i hity Beatles.

9. října 2011 se v Londýně potřetí oženil s Nancy Shevellovou.

Zatím jeho posledním hudebním počinem zůstává deska Kisses On The Bottom z roku 2012, na níž vzdal hold svým oblíbeným melodiím ze 30. a 40. let a nadělil si ji k 70. narozeninám.

Dne 12. prosince 2012 vystoupil na benefičním koncertu 121212, věnovaném obětem hurikánu Sandy, spolu s bývalými členy skupiny Nirvana (ti se setkali poprvé od rozpadu roku 1994). Zahráli společnou píseň “Cut Me Some Slack”. Ta se objeví v dokumentu Sound City, který režíruje ex bubeník Nirvany Dave Grohl, a který by měl mít premiéru v únoru 2013. Dne 12. října 2013 vydává nové album New se stejnojmennou titulní písní.

Paul McCartney

Sir James Paul McCartney MBE (* 18. června 1942 Liverpool) je britský hudebník, zpěvák a skladatel, bývalý člen skupiny The Beatles.BiografiePaul McCartney se narodil rodičům s irskými předky (James McCartney a Mary Patricia Mohinová). Společně s bratrem Michaelem (pod pseudonymem Mike McGear se prosadil v komediální hudební skupině The Scaffold) byli vychováváni v katolické víře. Matka zemřela na rakovinu prsu, když bylo Paulovi 13 let. V dětství mu otec koupil první kytaru a jelikož dříve sám hrál na trubku a klavír v jazzové kapele, dával Paulovi první lekce hudby sám. Na škole Liverpool Institute poznal George Harrisona a začali se spolu učit na kytaru (pro zajímavost – Paul je levák a kytaru se zrcadlově nataženými strunami drží krkem na opačnou stranu).

1: Lennon/McCartney

John Lennon a Paul McCartney tvoří jeden z nejúspěšnějších skladatelských týmů v historii populární hudby.Vznik a zánik partnerství Partnerství trvalo od počátků skupiny The Beatles na přelomu 50. a 60. let 20. století a skončilo rozpadem skupiny v roce 1970. Bylo založeno na ústní dohodě mezi oběma autory, která stanovila, že všechny písně, které napíše kdokoliv z nich nebo oba dohromady, budou podepsány oběma současně.

2: McCartney II

McCartney II je druhé sólové studiové album britského zpěváka a hudebníka Paula McCartneyho. Vydáno bylo v roce 1980, tedy rok před rozpadem jeho hudební skupiny Wings. Album McCartney II se hudebně výrazně odlišuje od McCartneyho předchozí tvorby, jelikož se v něm ve zvýšené míře objevují syntezátory a dále experimentální hudební prvky.

3: Linda McCartney

Linda Louise McCartney, rozená Linda Louise Eastman, (24. září 1941 New York – 17. dubna 1998 Tucson, Arizona) byla americká fotografka, klávesistka, aktivistka za práva zvířat a manželka Paula McCartneyho.

4: McCartney (album)

McCartney je první sólové album Paula McCartneyho, které bylo vydáno 17. dubna 1970 ve Spojeném království. Zajímavé na tomto albu je, že McCartney všechny nástroje a hlasy, až na některé doprovodné vokály od jeho první ženy, Lindy McCartney nahrál sám. Podle svých slov hrál McCartney na “baskytaru, bicí, kytaru, akustickou kytaru, piano, mellotron, varhany, dětský xylofon a luk a šíp.” Dále je zajímavé také zahrnutí velkého množství instrumentálních skladeb.

5: James McCartney

James Louis McCartney (* 12. září 1977 Londýn) je britský hudebník, skladatel a sochař, žijící v Londýně. Je jediným synem skladatele a bývalého člena The Beatles Paula McCartneyho a jeho první ženy, rockové fotografky a aktivistky za práva zvířat Lindy McCartney. Dne 21. září 2010 vydal James svoje první album pod názvem Available Light.

6: Ram (album)

Ram je album Paula McCartneyho a Lindy McCartney, které bylo vydáno 17. května 1971, jde o jediné album připsané tomuto páru. Je to McCartneyho druhé ze dvou alb, vydaných mezi koncem Beatles a formováním Wings. Na desce hraje kromě McCartneyových a jiných hudebníků také budoucí bubeník Wings Denny Seiwell.

7: Band on the Run

Band on the Run je třetí studiové album skupiny Paul McCartney & Wings. Jeho nahrávání probíhalo od srpna do září 1973 v nigerijském Lagosu. Producentem alba byl Paul McCartney a vyšlo v prosinci 1973 u vydavatelství Apple Records. Jde o McCartneyho poslední album vydané u tohoto vydavatelství. Časopis Rolling Stone album zařadil na 418. příčku svého žebříčku 500 nejlepších alb všech dob. Autorem fotografie na obalu alba je Clive Arrowsmith a jsou na ni zachyceni Paul a Linda McCartney, Denny Laine, Michael Parkinson, Kenny Lynch, James Coburn, Clement Freud, John Conteh a Christopher Lee.

8: Thrillington

Thrillington je klasické album Paula McCartneyho, které natočil pod smyšleným jménem Percy “Thrills” Thrillington. Vydáno bylo 29. dubna 1977 ve Spojeném království a 17. května 1977 v USA. Jedná se o instrumentální coververzi alba Ram. Album bylo natočeno už v roce 1971, ale McCartney se jeho vydání rozhodl odložit, protože v té době se svou ženou Lindou zakládal kapelu Wings. V roce 1995 a 2004 bylo album znovu vydáno na CD a 21. května 2012 jako součást deluxe edice Ram.

9: Wild Life

Wild Life je první studiové album anglické skupiny Wings. Vydáno bylo v prosinci roku 1971 společností Apple Records a jeho producenty byli Paul McCartney a Linda McCartney. Nahráno bylo v červenci a srpnu 1971 v londýnském studiu Abbey Road Studios. V americké hitparádě Billboard 200 se umístilo na desáté příčce, zatímco v britské UK Albums Chart až na jedenácté. V USA se stalo platinovým.

10: Red Rose Speedway

Red Rose Speedway je druhé studiové album anglické skupiny Wings. Vydáno bylo v dubnu roku 1973 společností Apple Records a jeho producentem byl Paul McCartney. Nahráno bylo během roku 1972 v různých londýnských studiích (Abbey Road Studios, Olympic Studios, Morgan Studios, Trident Studios a Island Studio). V americké hitparádě Billboard 200 se umístilo na první příčce, zatímco v britské UK Albums Chart až na páté. V obou zemích dosáhlo zlaté desky.

11: Liverpool Sound Collage

Liverpool Sound Collage je studiové album anglického hudebníka Paula McCartneyho, vydané roku 2000. Nachází se zde nahrávky z let 1964, 1965, 1991 a 2000. Na několika částech alba se podíleli členové kapely The Beatles, jinde producent Youth či velšská rocková skupina Super Furry Animals. McCartney v té době se skupinou spolupracoval také na albu Rings Around the World

12: The Art of McCartney

The Art of McCartney je tribute album hudebníkovi Paulu McCartneymu, které bylo vydáno 18. listopadu 2014. Jedná se o kompilaci 42 písní z McCartneyovy sólové tvorby a tvorby pro The Beatles, které hrají umělci jako Barry Gibb, Brian Wilson, Billy Joel, Bob Dylan, Willie Nelson, Alice Cooper, Smokey Robinson, Kiss a další.

13: ’04 Summer Tour

’04 Summer Tour bylo evropské turné Paula McCartneyho, které probíhalo v létě roku 2004.Během tohoto turné Paul McCartney poprvé navštívil také Českou republiku, a to sice 6. června. Stal se tak prvním ex-členem The Beatles, který zde vystoupil.Záznam z koncertu v Petrohradu byl vydán na DVD Paul McCartney in Red Square a záznam z koncertu v Glastonbury zase na DVD The McCartney Years.KapelaPaul McCartney – zpěv, baskytara, kytara, klavírRusty Anderson – kytara, doprovodný zpěvBrian Ray – kytara, baskytara, doprovodný zpěvPaul “Wix” Wickens – klávesy, akordeon, kytara, harmonika, bicí, doprovodný zpěvAbe Laboriel Jr. – bicí, perkuse, doprovodný zpěvTermínyRepertoárJetGot To Get You Into My LifeFlaming PieAll My LovingLet Me Roll ItYou Won’t See MeShe’s A WomanMaybe I’m AmazedThe Long And Winding RoadIn Spite Of All The DangerBlackbirdWe Can Work It OutHere TodayAll Things Must PassI’ll Follow The SunFor No OneCalico SkiesI’ve Just Seen A FaceMichelle (pouze v Paříži)Eleanor RigbyDrive My CarPenny LaneGet BackBand On The RunBack In The U.S.S.R.Live And Let DieI’ve Got A FeelingLady MadonnaHey JudeYesterdayFollow Me (pouze v Glastonbury)Let It BeI Saw Her Standing ThereHelter SkelterSgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band/The EndOdkazyReferenceV tomto článku byl použit překlad textu z článku Paul McCartney 2004 Summer Tour na anglické Wikipedii.Externí odkazy

14: Venus and Mars

Venus and Mars je studiové album anglické skupiny Wings. Vydáno bylo v květnu roku 1975 společností Capitol Records a jeho producentem byl Paul McCartney. V americké hitparádě Billboard 200, stejně jako v britské UK Albums Chart, deska dosáhla první příčky. V obou zemích se stala platinovou.

15: Press to Play

Press to Play je sólové studiové album anglického hudebníka Paula McCartneyho. Vydáno bylo v srpnu roku 1986 společnostmi Parlophone (UK) a Capitol Records (USA) a jeho producentem byl spolu s McCartneym Hugh Padgham. V americké hitparádě Billboard 200 se umístilo na třicáté pozici, zatímco v britské UK Albums Chart na osmé. Ve Spojeném království dosáhlo zlaté desky.

16: London Town (album)

London Town je studiové album anglické skupiny Wings. Vydáno bylo v březnu roku 1978 společnostmi Parlophone a Capitol Records a jeho producentem byl Paul McCartney. Nahráno bylo mezi únorem 1977 a lednem 1978 v různých studiích, včetně Abbey Road Studios a AIR Studios. V britské hitparádě UK Albums Chart se umístilo na čtvrté příčce, zatímco v americké Billboard 200 dosáhlo druhé.

17: Snova v SSSR

Snova v SSSR (rusky: Снова в СССР, česky: Zpátky v SSSR) je sedmé sólové studiové album britského zpěváka a hudebníka Paula McCartneyho. Vydáno bylo v roce 1988 exkluzivně v tehdejším Sovětském svazu. Album sestává výhradně z coververzí známých rock and rollových skladeb 20. století. V roce 1991, po zhroucení SSSR, pak bylo album vydáno celosvětově s přidáním jedné bonusové skladby.

18: Wings at the Speed of Sound

Wings at the Speed of Sound je studiové album anglické skupiny Wings. Vydáno bylo v březnu roku 1976 společností Capitol Records. Nahráno bylo od ledna do února toho roku v londýnském studiu Abbey Road Studios a jeho producentem byl Paul McCartney. V britské hitparádě UK Albums Chart se umístilo na druhé pozici, zatímco v americké Billboard 200 na první. V USA se stalo platinovým.

19: Stella McCartney

Stella Nina McCartney Willis, OBE (přechýleně McCartneyová Willisová; * 13. září 1971 v Londýně) je britská módní návrhářka, dcera Paula McCartneyho.BiografieStella McCartney pracovala pro slavné značky (Chloé, Gucci, Adidas, Karl Lagerfeld), navrhovala kostýmy pro Madonnu, Annie Lennox, Gwyneth Paltrow. Získala několik ocenění.

20: Wings (hudební skupina)

Wings byla rocková superskupina založená ex-Beatlem Paulem McCartneyem v dubnu roku 1971. Wings dosáhli ohromných úspěchů v 70. letech a začátkem 80. let, navzdory tomu, že se personální obsazení skupiny téměř neustále měnilo.

21: Flowers in the Dirt

Flowers in the Dirt je osmé sólové studiové album Paula McCartneyho, vydané v roce 1989. Vydání alba doprovázelo turné The Paul McCartney World Tour.Seznam skladebObsazení Paul McCartney − zpěv, akustická kytara, elektrická kytara, baskytara, dvanáctistrunná kytara, mexická kytara, klavír, syntezátory, bicí, tamburína, perkuse, celeste, sitár, harmonium, doprovodný zpěv, mellotron, bonga, housle, klávesy, tleskání

22: Tug of War

Tug of War je třetí sólové studiové album britského rockového hudebníka a někdejšího člena skupiny The Beatles Paula McCartneyho. Je pokračováním předchozího alba McCartney II z roku 1980 a jeho prvním oficiálním albem, počítáno od rozpadu jeho skupiny Wings v dubnu 1981. Díky nahrávání tohoto alba se dal McCartney na čas znovu dohromady s hudebním producentem Georgem Martinem. Tug of War je navíc prvním McCartneyho albem, vydaným po smrti Johna Lennona, jeho někdejšího dlouholetého spoluhráče z kapely The Beatles.

23: Memory Almost Full

Memory Almost Full je čtrnácté studiové album Paula McCartneyho. Ve Spojeném království bylo vydáno 4. června 2007 a ve Spojených státech o den později.Seznam skladebAutorem všech skladeb je Paul McCartney.”Dance Tonight” – 2:54″Ever Present Past” – 2:57″See Your Sunshine” – 3:20″Only Mama Knows” – 4:17″You Tell Me” – 3:15″Mr. Bellamy” – 3:39″Gratitude” – 3:19″Vintage Clothes” – 2:22″That Was Me” – 2:38″Feet in the Clouds” – 3:24″House of Wax” – 4:59″The End of the End” – 2:57″Nod Your Head” – 1:58Reference

24: Let It Be (píseň)

„Let It Be“ (Nech to být) je píseň skupiny The Beatles, kterou složili John Lennon a Paul McCartney v roce 1970, píseň poté zpíval pouze McCartney. Byla to také poslední píseň před tím než Paul McCartney ohlásil odchod z kapely.

25: Back in the World tour

Back in the World tour bylo evropské turné Paula McCartneyho, které probíhalo na jaře roku 2003.Po prvních 6 odehraných koncertech (1 v Paříži, 2 v Barceloně, 2 v Antverpách a 1 v Sheffieldu) chytil McCartney chřipku a musel následující termín v Sheffieldu přesunout na konec turné. Kvůli nemoci se poté musel dvakrát měnit repertoár.

26: New (album)

New je šestnácté sólové studiové album anglického hudebníka Paula McCartneyho. Vydalo jej dne 14. října 2013 hudební vydavatelství Virgin EMI Records a jde o McCartneyho první album složené z nových skladeb od roku 2007, kdy vyšla nahrávka Memory Almost Full. Na albu se nachází celkem dvanáct písní a podíleli se na něm čtyři producenti: Mark Ronson, Ethan Johns, Paul Epworth a Giles Martin. V žebříčku UK Albums Chart se album umístilo na třetí příčce; stejného umístění dosáhlo i v Billboard 200.

27: Back to the Egg

Back to the Egg je poslední studiové album anglické skupiny Wings. Vydáno bylo dne 24. května 1979 společností Columbia Records v USA, Ve Spojeném království jej vydala společnost Parlophone o dva týdny později. Nahráno bylo v různých obdobích od června 1978 do února 1979 v několika různých studiích, včetně Abbey Road Studios. V americké hitparádě Billboard 200 se umístilo na osmém místě, zatímco v britské UK Albums Chart na šesté. V USA se stalo platinovým.

28: Run Devil Run

Run Devil Run je sólové studiové album anglického hudebníka Paula McCartneyho. Vydáno bylo v říjnu roku 1999 společností Parlophone a jeho producentem byl spolu s McCartneym Chris Thomas. Nahráno bylo od března do května toho roku ve studiu Abbey Road Studios. Deska obsahuje převážně coververze písní z padesátých let, ale také tři McCartneyho originály napsané ve stylu ostatních písní. V hitparádě Billboard 200 se album umístilo na 27. místě.

29: Flaming Pie

Flaming Pie je sólové studiové album anglického hudebníka Paula McCartneyho. Vydáno bylo v květnu roku 1997 společnostmi Parlophone a Capitol Records a spolu s McCartneym jej produkovali Jeff Lynne a George Martin. Dvě písně z alba byly nahrány již v roce 1992, zbytek pak v letech 1995 až 1997. Nahrávalo se ve více studiích, včetně Abbey Road Studios. Na desce se nachází například píseň „Used to Be Bad“, což je duet se Stevem Millerem. V britské hitparádě UK Albums Chart, stejně jako v americké Billboard 200, se album umístilo na druhé příčce. V obou zemích se stalo zlatým.

30: Chaos and Creation in the Backyard

Chaos and Creation in the Backyard je sólové studiové album anglického hudebníka Paula McCartneyho. Vydáno bylo v září roku 2005 společnostmi Parlophone a Capitol Records. Jeho producentem byl Nigel Godrich. V britské hitparádě UK Albums Chart se umístilo na šesté příčce, v americké Billboard 200 na šesté. V několika zemích získalo zlatou desku.

31: Yesterday

Yesterday (v českém překladu Včera) je píseň od hudební skupiny The Beatles z roku 1965 z alba Help!.Ačkoli je skladba oficiálně připisována dvojici Lennon/McCartney, napsal ji celou výhradně Paul McCartney. Píseň je populární i dnes a podle Guinnessovy knihy rekordů je písní z níž bylo v historii populární hudby nahráno nejvíce coververzí. Dočkala se jich přes 3000 Album Help! se drželo tři měsíce od svého vydání v první desítce britských žebříčků. Firma Broadcast Music Incorporated (BMI) prohlašuje, že jen ve 20. století byla píseň v médiích odvysílána více než sedmmiliónkrát.

32: Driving Rain

Driving Rain je sólové studiové album anglického hudebníka Paula McCartneyho. Vydáno bylo v listopadu 2001 společností Parlophone. Nahráno bylo od února do června toho roku v losangeleském studiu Henson Recording Studio a jeho producentem byl David Kahne. V americké hitparádě Billboard 200 se umístilo na 26. místě, v britské UK Albums Chart na 46.

33: Magical Mystery Tour (film)

Magical Mystery Tour je britský film, který debutově režírovala kapela The Beatles.DějKdo nechápal děj u Filmu: Help!, těžko ho pochopí i u tohoto filmu. Členové kapely ve filmu hrají cestující v autobuse, který jede na nezapomenutelný výlet odnikud – nikam. Film je podbarven klipy k písním Beatles a je v něm obsažen typický anglický humor.

34: Heather Millsová

Heather Mills McCartney (* 12. ledna 1968, Alderhot, Spojené království) je britská modelka, aktivistka za lidská práva a druhá manželka Paula McCartneyho.BiografieNěkolik měsíců po jejím narození se rodina přestěhovala do Washingtonu. Heather neměla lehké dětství, v pubertě se vrátila se svou matkou zpět do Londýna, utekla z domova a několik měsíců žila „na ulici“. Měla několik zaměstnání až se prosadila jako modelka. V devatenácti letech nafotila sérii erotických fotografií.

35: Eleanor Rigby

„Eleanor Rigby“ je píseň britské skupiny The Beatles, jejíž autorství je připsáno dvojici Lennon/McCartney, přestože ji napsal sám Paul McCartney. Vyšla v srpnu 1966 na singlu s dvojitou A-stranou společně s „Yellow Submarine“. Ve stejné době rovněž vyšla na albu Revolver. Píseň později nahrálo mnoho jiných umělců, mezi něž patří Vanilla Fudge, Chick Corea nebo Al Di Meola. Skladba byla pojmenována podle skutečné osoby. Eleanor Rigby je pohřbena na hřbitově u kostela Sv. Petra ve Wooltonu.

36: Kisses on the Bottom

Kisses on the Bottom je patnácté sólové studiové album anglického hudebníka Paula McCartneyho, vydané 7. února 2012. Album je dostupné jak na CD, tak i na LP. Obsahuje celkem dvanáct coververzí a dvě autorské písně. Na albu se podíleli například Stevie Wonder, Eric Clapton, Bucky Pizzarelli a Diana Krall, jeho producentem byl Tommy LiPuma.

37: Pipes of Peace

Pipes of Peace je sólové studiové album anglického hudebníka Paula McCartneyho. Vydáno bylo v říjnu roku 1983 společnostmi Parlophone (UK) a Columbia Records (USA). Nahráváno bylo v různých obdobích od října 1980 do července 1983 a jeho producentem byl George Martin. Na albu se nachází dva duety s Michaelem Jacksonem: „Say Say Say“ a „The Man“. V americké hitparádě Billboard 200 se deska umístila na patnácté příčce, v britské UK Albums Chart na čtvrté. V několika zemích se stala platinovou.

38: Off the Ground

Off the Ground je sólové album anglického hudebníka Paula McCartneyho. Vydáno bylo v únoru roku 1993 společnostmi Parlophone (UK) a Capitol Records (USA). Spolu s McCartneym jej produkoval Julian Mendelsohn. V americké hitparádě Billboard 200 se umístilo na sedmnácté pozici, zatímco v britské UK Albums Chart na páté.

39: Ocean’s Kingdom

Ocean’s Kingdom je páté klasické album a zároveň první balet Paula McCartneyho. Jedná se o hudbu ke stejnojmennému baletnímu představení. Album vyšlo v říjnu 2011.Seznam skladebVšechny skladby napsal Paul McCartney.

40: And I Love Her

And I love her je píseň, kterou v roce 1964 napsal Paul McCartney pro svou tehdejší dívku Jane Asherovou. Přesto je však připisována dvojici Lennon/McCartney.Skladbu poprvé nahrála skupina Beatles a vyšla na jejím albu A Hard Day’s Night. Od té doby vzniklo mnoho jejích coververzí.NástrojePaul McCartney: zpěv, baskytaraJohn Lennon: akustická kytaraGeorge Harrison: akustická kytara, ozvučná dřívkaRingo Starr: kongaReference

41: With a Little Help from My Friends

„With a Little Help from My Friends“ je druhá píseň z alba Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band z roku 1967 od britské skupiny The Beatles. Skladbu napsala dvojice Lennon/McCartney (John Lennon, Paul McCartney). V roce 2004 ji časopis Rolling Stone zařadil na 311 místo v jejich seznamu 500 nejlepších písní všech dob. Skladbu předělal například Joe Cocker a vydal ji na albu With a Little Help from My Friends v roce 1969.

42: Abbey Road

Abbey Road je jedenácté studiové album, které nahrála skupina The Beatles. Poslední album skupiny The Beatles, Let It Be, které vyšlo po Abbey Road, bylo nahráno už před ním. Abbey Road je tedy zároveň i poslední společnou studiovou nahrávkou skupiny.

43: Sir

Sir (anglicky [sɜː] IPA, česky [sir][zdroj?]) je zdvořilostní oslovení muže používané v anglicky mluvících zemích. Často se používá k oslovení nadřízeného např. ve vojenských a policejních složkách. V Británii a některých zemích Commonwealthu se používá ve spojení se jménem jako oslovení nebo titul nositelů nižšího šlechtického titulu rytíř nebo baronet. Používá se ve spojení s křestním jménem nebo celým jménem, nepoužívá se se samotným příjmením (například sir Paul McCartney může být osloven „sire Paule“ ale nikoliv „sire McCartney“). Titul sir lze nejen získat za zásluhy, ale také zdědit, ženské oslovení madam není plnohodnotným ekvivalentem, používání titulu je tedy svým způsobem diskriminační.

44: Please Please Me

Please Please Me je první album Beatles vydané 22. března 1963 jako rychlá reakce na úspěch singlů Please Please Me A Love Me Do. Ze čtrnácti písní na desce bylo osm napsáno autorskou dvojicí John Lennon/Paul McCartney.

45: Perný den

Perný den (v originále A Hard Day’s Night) je britská filmová komedie natočená podle scénáře Aluna Owena z roku 1964. Snímek získal cenu BAFTA jako nejlepší film v kategorii muzikál/komedie roku 1964.

46: Beatles for Sale

Beatles for Sale je v pořadí čtvrté album Beatles, které bylo vydáno koncem roku 1964. Vyšlo pod vydavatelstvím Parlophone a jeho producentem byl George Martin. Na albu se objevily později známé písně jako Eight Days a Week nebo I’m a Loser.

47: Yellow Submarine (píseň)

„Yellow Submarine“ je píseň britské skupiny The Beatles, jejíž autorství je přisáno dvojici Lennon/McCartney, přestože ji napsal sám Paul McCartney. Vyšla v srpnu 1966 na singlu s dvojitou A-stranou společně s „Eleanor Rigby“. Ve stejné době rovněž vyšla na albu Revolver a o dva roky pak ve stejnojmenném filmu a stejnojmenném soundtracku. Původní singl se umístil na první místě v britské hitparádě a na první příčce vydržel čtyři týdny, než jej sesadil „All or Nothing“ od Small Faces. Na různých pozicích zde singl vydržel třináct týdnů.

48: Live and Let Die

“Live and Let Die” je úvodní skladba filmu Žít a nechat zemřít ze série filmů James Bond. Napsali ji Paul a Linda McCartney pro skupinu Wings. Je to jedna z jejich nejznámějších skladeb, přičemž dosáhla 2. místa v americkém žebříčku Billboard Hot 100 a 9. místa v britském žebříčku UK Singles Chart.

49: Somewhere in England

Somewhere in England je osmé sólové studiové album George Harrisona, vydané v roce 1981 u vydavatelství Dark Horse Records. Nahráváno bylo v rozmezí října 1979 a února 1981 a producentem byl Harrison a Ray Cooper. Píseň „All Those Years Ago“ byla věnována památce zesnulého Johna Lennona a hráli v ní další dva dřívější členové skupiny The Beatles, Paul McCartney a Ringo Starr.


SIGN INTO YOUR ACCOUNT

×
FORGOT YOUR DETAILS?
×

Go up

Sdílet