George Timoty Clooney (* 6. května 1961 Lexington, Kentucky) je americký herec, filmový režisér, producent a scenárista, syn televizního moderátora Nicka Clooneho a synovec zpěvačky Rosemary Clooneyové a herce Josého Ferrera.

Herecké výkony mu vynesly tři Zlaté glóby. Obdržel také dva Oscary – jeden za nejlepší vedlejší roli ve filmu Syriana a druhý za producentskou činnost (s Affleckem a Heslovem) k thrilleru Argo, jenž vyhrál v kategorii nejlepší film. V historii Cen akademie představuje jediného umělce, který byl nominován v šesti různých kategoriích.

Známý je svým politickým aktivismem. Od 31. ledna 2008 do dubna 2014 působil jako mírový posel Organizace spojených národů. Hercova humanitární činnost zahrnovala snahu nalezení řešení konfliktu v Dárfúru, spoluzaložení fondů na podporu obětem teroristických útoků z 11. září 2001, tsunami v Indickém oceánu 2004 a zemětřesení na Haiti 2010, kdy organizoval koncert „Hope for Haiti Now“. Pro zvýšení povědomí o světové krizi natočil dokument Sand and Sorrow. Patří také ke členům Rady pro zahraniční vztahy (Council on Foreign Relations), americké neziskové organizace a think tanku, která mj. vydává dvouměsíčník Foreign Affairs.

Televizní časopis TV Guide herce v roce 2005 zařadil na 1. místo žebříčku „50 nejvíce sexy hvězd všech dob“. Clooney se na seznamech nejpřitažlivějších osobností objevuje opakovaně.

Narodil se v květnu 1961 v kentuckém Lexingtonu. Matka Nina Bruceová (rozená Warrenová, nar. 1939) je bývalá královna krásy. Otec Nick Clooney pracoval jako televizní moderátor na stanici American Movie Classics. Clooneyho kořeny sahají do Irska, Německa, Anglie a ještě vzdálenější předci žili ve Skotsku a Nizozemsku. Jeho prapraprarodiče z otcovy strany, Nicholas Clooney (z hrabství Kilkenny) a Bridget Byronová, emigrovali do Spojených států z Irska. Čtyři generace nazpět po linii matky byla jeho předkem Mary Ann Sparrowová, polosestra Nancy Hanksové, jejímž synem byl první americký republikánský prezident Abraham Lincoln.

Clooney diskutuje na zahradě Bílého domu s prezidentem Barackem Obamou o konfliktu v Dárfúru, říjen 2010

Herec má starší sestru Adelii. K bratrancům patří herci Miguel a Rafael Ferrerovi, kteří jsou syny jeho tety a zpěvačky Rosemary Clooneyové a strýce, herce, Josého Ferrera. Příbuzenský vztah jej také pojí se zpěvačkou Debby Booneovou, jež se provdala za hercova bratrance Gabriela Ferrera (syna José Ferrera a Rosemary Clooneyové).

Clooney byl vychován v přísné římskokatolické víře. Školní docházku zahájil na základní škole Blessed Sacrament School v kentuckém Fort Mitchellu. Část svého dětství prožil v Ohiu, kde navštěvoval columbuskou St. Michael’s School, a následně mezi lety 1968–1974 veřejné základní školy Western Row Elementary School a St. Susanna School v ohijském Masonu. V době docházky do sedmé třídy se rodina vrátila do Kentucky.

George Clooney v lednu 2012

Na druhém stupni základní školy (Middle School) se u něj rozvinula Bellova obrna, postihující horní a dolní větev lícního nervu jedné strany obličeje. K vyléčení došlo do jednoho roku. V rozhovoru pro deník Daily Mirror z dubna 2003 uvedl: „Byla to nejhorší doba v mém životě. Víte, jak děti dovedou být kruté. Stal jsem se terčem posměšků, ale tato zkušenost mě posílila“.

Poté, co se rodiče přestěhovali do kentucké Augusty, začal studovat na místní střední škole Augusta High School. Podle hercova vyjádření skládal všechny testy na stupeň A či B. Patřil k zapáleným hráčům baseballu a basketbalu. V roce 1977 se pokusil proniknout do profesionálního basebalového týmu Cincinnati Reds, s nímž hrál, ale nezískal nabídku smlouvy. Došlo tak k jeho vyřazení v prvním kole zeštíhlování týmu.

V letech 1979–1981 se stal posluchačem Northern Kentucky University, na níž studoval jako hlavní obor televizní žurnalistiku. Krátce také docházel na University of Cincinnati, ovšem ani jednu z univerzit nedokončil. Příležitostně si vydělával prodejem mužských oděvů a řezáním tabáku.

George Clooney

1: Spy Kids 3-D: Game Over

2: Hope for Haiti Now

3: Blízko od sebe

4: Po přečtení spalte

5: 72. ročník udílení Zlatých glóbů

6: Miguel Ferrer

7: Noční zvířata (film)

8: Dannyho parťáci

9: Suburbicon: Temné předměstí

10: Bratříčku, kde jsi?

11: 79. ročník udílení Oscarů

12: And death shall have no dominion

13: Poslové míru OSN

14: Ave, Caesar!

15: Pohotovost (seriál)

16: Ides of March (rozcestník)

17: Gravitace (film)

18: Jerry Weintraub

19: Cheryl Cole

20: Dobrou noc a hodně štěstí

21: 2002 ve filmu

22: Ocean’s Eight

23: Muzeum voskových figurín Madame Tussaud

24: Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon (komedie / muzikál)

25: Jocelyn Quivrin

26: 1961 ve filmu

27: Cena Cecila B. DeMilla

28: Lean on Pete

29: Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli

30: Tři billboardy kousek za Ebbingem

31: John Krasinski

32: 82. ročník udílení Oscarů

33: Chuck Israels

34: Steven Soderbergh

35: Rai 3

36: Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon (drama)

37: Seznam nositelů Řádu umění a literatury

38: John Pizzarelli

39: Zlatý glóbus za nejlepší scénář

40: Amal Clooney

41: Jan Kanyza

42: Milujte svého zabijáka

43: Dannyho parťáci 2

44: Dannyho parťáci 3

45: The Hollywood Reporter

46: Fantastický pan Lišák

47: 69. ročník udílení Zlatých glóbů

48: Batman a Robin

49: Michael Clayton

George Clooney

George Timoty Clooney (* 6. května 1961 Lexington, Kentucky) je americký herec, filmový režisér, producent a scenárista, syn televizního moderátora Nicka Clooneho a synovec zpěvačky Rosemary Clooneyové a herce Josého Ferrera.

1: Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over je pokračováním filmů Spy Kids: Špióni v akci a Spy Kids 2: Ostrov Ztracených snů.Tentokrát nezastupuje hlavní roli Carmen ale její bratr Juni.PříběhMladý Juni pracuje ve vlastní detektivní kanceláři, aby si mohl vydělat na novou on-line hru Game Over, kterou vytvořil Hračkář (Sylvester Stallone). Nedbá na volání OSS o pomoc, neboť byl jejich nejlepší agent. Brzy mu ale zavolá prezident USA (George Clooney) a řekne mu, že jeho sestra Carmen zmizela. Juni přijímá úkol infiltrovat se do virtuálního světa hry a zničit jí do dvanácti hodin. Musí projít pěti levely a vybrat si posilu. Vybírá si svého dědu, který měl s Hračkářem spory a chce se pomstít to, ale Juny neví. Cestou k zničení potkává nové lidi: Reze, Arnolda a Francise, kteří si myslí, že je superhráč. Juni nachází v aréně Demetru nádhernou dívku, která se pro něj v levelu 3 obětuje. Ve 4. levelu potkává Carmen a spolu jdou dál. Mezitím OSS zjišťuje zbytek pravdy o Hračkáři, a proto se snaží děti zničit a evakuovat je ze hry i když tím odsoudí svět k záhubě. Juni se přes překážky OSS dostává do 5. levelu a utíká ze hry. Ta je zničena, ale Hračkář utekl a uvedl svět do 3D bitvy. I přes zavolání všech agentů si to musí děda s hračkářem vyřídit sám.

2: Hope for Haiti Now

Hope for Haiti Now: A Global Benefit for Earthquake Relief byl benefiční koncert na pomoc obětem zemětřesení na Haiti, konaný 23. ledna 2010 v čase od 1:00 do 3:00 hod UTC, který během přenosu vynesl na dvacet milionů liber a další dary docházely na konto i po jeho skončení. Patronem programu označeného za „teleton“ (složenina z televize a maratonu) byl herec George Clooney a zúčastnilo se ho více než 100 světových superstar.

3: Blízko od sebe

Blízko od sebe (původní název August: Osage County) je americké filmové drama a tragikomedie z roku 2013, založené na Pulitzerovou cenou oceněné divadelní hře August: Osage County. Režisérem snímku byl John Wells, zatímco mezi producenty se zařadili George Clooney, Jean Doumanian, Grant Heslov, Steve Traxler, Bob Weinstein a Harvey Weinstein. Premiéru měl 9. září 2013 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu.

4: Po přečtení spalte

Po přečtení spalte (v anglickém originále Burn After Reading) je americký film bratrů Coenových z roku 2008. V hlavních rolích se objevili George Clooney, John Malkovich, Frances McDormand, Tilda Swinton, Richard Jenkins a Brad Pitt.

5: 72. ročník udílení Zlatých glóbů

  1. ročník udílení Zlatých glóbů se konal 11. ledna 2015 v hotelu Beverly Hilton v Beverly Hills, Los Angeles. Gala večer již potřetí moderovala dvojice komediálních hereček Tina Fey a Amy Poehler. Hollywoodská asociace zahraničních novinářů vyhlásila nominace 11. prosince 2014. Miss Golden Globe se stala dcera držitele Zlatého glóbu a představitele seriálového Frasiera Kelseyho Grammera Greer Grammer. Cenu Cecila B. DeMilla za celoživotní přínos filmovému průmyslu získal režisér, producent, scenárista a herec George Clooney.

6: Miguel Ferrer

Miguel Ferrer (7. února 1955 Santa Monica, Kalifornie – 19. ledna 2017 Los Angeles) byl americký herec.Život Narodil se jako nejstarší syn Josého Ferrera a Rosemary Clooney. Jeho bratrancem je George Clooney. Vyrostl a studoval v Beverly Hills. Věnoval se hudbě a hře na bicí.V roce 1983 byl jeho z prvních filmů The Man Who Wasn’t There, objevil se i ve snímku Star Trek III: Pátrání po Spockovi (1984). V dalších letech získával i větší role, a tak mezi jeho nejslavnější filmy patří Robocop, Žhavé výstřely 2 a Traffic – nadvláda gangů.

7: Noční zvířata (film)

Noční zvířata (v anglickém originále Nocturnal Animals) je americký psychologický thriller z roku 2016. Režie a scénáře se ujal Tom Ford. Snímek je inspirován románem Tony and Susan od Austina Wrighta. Hlavní role hrají Amy Adams, Jake Gyllenhaal, Michael Shannon, Aaron Taylor-Johnson, Isla Fisher, Armie Hammer, Laura Linney, Andrea Riseborough a Michael Sheen.

8: Dannyho parťáci

Dannyho parťáci (originální název Ocean’s Eleven) je americký film z roku 2001. Jde o remake filmu Dannyho jedenáctka z roku 1960. Režisérem filmu byl Steven Soderbergh a v hlavních rolích jsou George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Don Cheadle, Andy García a Julia Roberts. Film zaznamenal velký úspěch nejen finančně, ale i u kritiky. Steven Soderbergh režíroval i dvě pokračování, filmy Dannyho parťáci 2 v roce 2004 a Dannyho parťáci 3 v roce 2007.

9: Suburbicon: Temné předměstí

Suburbicon: Temné předměstí (v anglickém originále Suburbicon) je americký kriminální komediální film z roku 2017. Režíroval jej George Clooney podle scénáře, na němž se kromě něho podíleli také bratři Coenové a Grant Haslov. Hlavní role hrají Matt Damon, Julianne Moore a Oscar Isaac.

10: Bratříčku, kde jsi?

Bratříčku, kde jsi? (anglicky O Brother, Where Art Thou?; 2000) je americký kriminální film z roku 2001. Jedná se o další počin z dílny proslulých filmových tvůrců Joela Coena a Ethana Coena. Film je založen na příběhu pocházejícím ze starořeckého eposu Odysseia řeckého básníka Homéra. Je v něm vyprávěn příběh tří trestanců (Everett, Pete a Delmar), kteří se po útěku z vězení ubírají k místu, kde jeden z nich (Everett, hraje George Clooney) zakopal před uvězněním poklad. Ve filmu se v přeneseném významu objevuje mnoho postav inspirovaných starověkou básní, ovšem už nikoliv v mýtických dobách Starověkého Řecka, nýbrž na americkém jihozápadě ve státě Mississippi v dobách hospodářské krize 30. let.

11: 79. ročník udílení Oscarů

  1. ročník udílení Oscarů se konal v Kodak Theatre v Los Angeles 25. února 2007. Udílení začalo v 5.30 hodin místního času a během několika hodin Akademie filmového umění a věd rozdala ocenění ve 24 kategoriích. Hostitelem udílení byla Ellen DeGeneresová, která tuto příležitost dostala poprvé. Nejvíce ocenění získal film Martina Scorsese Skrytá identita, celkem čtyři ceny. Naopak nejvíce nominací získal film Dreamgirls – celkem osm. Mnoho nominací získal i snímek Babel.

12: And death shall have no dominion

„And death shall have no dominion“ je báseň velšského básníka Dylana Thomase. Název básně pochází z Listu Římanům, což je součást Nového zákona. Poprvé vyšla v roce 1933 v květnovém čísle magazínu The New English Weekly. V září roku 1936 vyšla báseň ve sbírce Twenty-Five Poems. Herec George Clooney recituje část básně ve filmu Solaris z roku 2002. Velšský hudebník a skladatel John Cale tuto báseň zhudebnil v roce 2016 při svém koncertu v Cardiffu – recitoval ji Michael Sheen.

13: Poslové míru OSN

Poslové míru OSN (anglicky United Nations Messengers of Peace) je titul, který uděluje Organizace spojených národů „vynikajícím jednotlivcům pečlivě vybraným z oblasti umění, hudby, literatury a sportu, kteří souhlasili pomoct soustředit světovou pozornost na práci Spojených národů“.

14: Ave, Caesar!

Ave, Caesar! (v anglickém originále Hail, Caesar!) je americko-britský komediální film z roku 2016, který napsali, produkovali, stříhali a režírovali Bratři Coenové.Ve filmu hrají Josh Brolin, George Clooney, Alden Ehrenreich, Ralph Fiennes, Jonah Hill, Scarlett Johansson, Frances McDormand, Tilda Swinton a Channing Tatum. Film je fiktivním příběhem, který se stane skutečné osobě, a to Eddiemu Mannixovi, který pracuje v hollywoodském filmovém průmyslu v padesátých letech a snaží se vyřešit situaci, kdy hlavní herec zmizel během natáčení.

15: Pohotovost (seriál)

Pohotovost (anglicky ER) je americký dramatický televizní seriál z lékařského prostředí, vytvořený spisovatelem, scenáristou a televizním producentem Michaelem Crichtonem. Poprvé se na televizních obrazovkách objevil 19. září 1994 na americké televizní stanici NBC. Příběh se odehrává převážně na pohotovostním oddělení fiktivní nemocnice v Cook County v Chicagu. Seriál vyráběla společnost Constant c Productions a Amblin Entertainment ve spolupráci s Warner Bros. Television Production, Inc.

16: Ides of March (rozcestník)

Ides of March nebo The Ides of March může být:Březnové idy (anglicky Ides of March) – den v římském kalendáři odpovídající 15. březnuDen zrady (v anglickém originále The Ides of March) – film, jehož režisérem byl George Clooney (2011)Březnové idy (kniha) (v anglickém originále The Ides of March) – román amerického spisovatele Thorntona Wildera (1948)The Ides of March (skupina) – americká hudební skupina„Ides of March“ – skladba hudebníků Johna Calea a Terryho Rileyho vydaná na jejich albu Church of Anthrax (1971)„The Ides of March“ – píseň anglické hudební skupiny Iron Maiden vydaná na jejím albu Killers (1981)

17: Gravitace (film)

Gravitace (v anglickém originále Gravity) je americký vědeckofantastický film režiséra Alfonsa Cuaróna z roku 2013. Hlavní role přeživších astronautů z poškozeného raketoplánu ztvárnili Sandra Bullocková a George Clooney.

18: Jerry Weintraub

Jerome Charles „Jerry“ Weintraub (26. září 1937, Brooklyn, New York – 6. července 2015, Santa Barbara, Kalifornie) byl americký kulturní manažer, koncertní promotér, filmový a televizní producent. Byl také předsedou United Artists.

19: Cheryl Cole

Cheryl Ann Fernandez-Versini (* 30. června 1983 Newcastle upon Tyne, Anglie; rozená Tweedy, později Cole) je anglická zpěvačka, členka britské dívčí skupiny Girls Aloud. Narodila se jako čtvrtá v pořadí z pěti sourozenců (má tři bratry a sestru). Byla jednou z porotkyň britského X-Factoru. Za manžela měla fotbalistu Ashleyho Cola, rozvedli se v roce 2010. Znovu se provdala 7. července 2014 za Francouze Jean-Bernarda Fernandez-Versiniho. Jejími největšími hity se staly Parachute, Fight for this love, Call My Name nebo třeba Promise This

20: Dobrou noc a hodně štěstí

Dobrou noc a hodně štěstí (v originále Good Night, and Good Luck) je černobílý americký film režiséra Georgeho Clooneyho z roku 2005. Je založený na skutečných událostech a zaobývá se situací v televizi CBS v 50. letech 20. století, době tzv. mccarthismu, tj. v době silného antikomunismu, v němž bylo mnoho Američanů stíháno za více či méně pravdivá obvinění ze spolupráce se Sovětským svazem a/nebo Komunistickou stranou USA. Konkrétně vypráví příběh investigativního publicistického pořadu See It Now a jeho tvůrců, Edwarda Roscoe Murrowa, Freda Friendlyho a Josepha Wershby. Název filmu je inspirován větou, kterou Edward R. Murrow opakoval vždy na konci pořadu – „Good night, and good luck“, tedy česky „Dobrou noc a hodně štěstí“. Snímek byl nominován na šest Oscarů, včetně Oscaru za nejlepší film, nezískal však ani jednoho, nicméně byl oceněn Americkým filmovým institutem jakožto jeden z deseti nejlepších filmů roku a dále Cenou Stanleyho Kramera.

21: 2002 ve filmu

Filmy roku 2002České filmy Podrobnější informace naleznete v článku Seznam českých filmů#2002.A.B.C.D.T.O.P.O.L. (režie: Filip Remunda)Andělská tvář (režie: Zdeněk Troška)Brak (režie: Karel Spěváček)Fimfárum Jana Wericha (režie: Vlasta Pospíšilová a Aurel Klimt)Jan 69 (režie: Stanislav Milota)Nevěsta s velkýma nohama (režie: Viktor Polesný)Obec B (režie: Filip Remunda)Rok ďábla (režie: Petr Zelenka)Smradi (režie: Zdeněk Tyc)Výlet (režie: Alice Nellis)Zahraniční filmy8 žen (režie: François Ozon)Adaptace (režie: Spike Jonze)Agent bez minulosti (režie: Doug Liman)Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (režie: Alain Chabat)Balto 2: Na vlčí stezce (režie: Phil Weinstein)Červený drak (režie: Brett Ratner)Dlouhá cesta (film) (režie: Adam Shankman)Dnes neumírej (režie: Lee Tamahori)Doba ledová (režie: Chris Wedge a Carlos Saldanha)Equilibrium (režie: Kurt Wimmer)Femme Fatale (režie: Brian De Palma)Frida (režie: Julie Taymor)Gangy New Yorku (režie: Martin Scorsese)Harry Potter a Tajemná komnata (režie: Chris Columbus)Hartova válka (režie: Gregory Hoblit)Hodiny (režie: Stephen Daldry)Hrdina (režie: Čang I-mou)Chicago (režie: Rob Marshall)Chyť mě, když to dokážeš (režie: Steven Spielberg)Interstate 60 (režie: Bob Gale)K-19: Stroj na smrt (režie: Kathryn Bigelow)Kočičí oplátka (režie: Hirujoki Morita)Kód Navajo (režie: John Woo)Král Škorpion (režie: Chuck Russell)Kruh (režie: Gore Verbinski)Krvavá neděle (režie: Paul Greengrass)Lilja (režie: Lukas Moodysson)Milujte svého zabijáka (režie: George Clooney)Minority Report (režie: Steven Spielberg)Mluv s ní (režie: Pedro Almodóvar)Moje tlustá řecká svatba (režie: Joel Zwick)Momentky (režie: Rudolf van den Berg)Muž bez minulosti (režie: Aki Kaurismäki)Muži v černém 2 (režie: Barry Sonnenfeld)Naqoyqatsi (režie: Godfrey Reggie)O Schmidtovi (režie: Alexander Payne)Padlé ženy (režie: Peter Mullan)Pán prstenů: Dvě věže (režie: Peter Jackson)Pianista (režie: Roman Polanski)Prostě sexy (režie: Roger Kumble)Python 2 (režie: Lee McConnellová)Rabbit-Proof Fence (režie: Phillip Noyce)Rabbits (režie: David Lynch)Resident Evil (režie: Paul W. S. Anderson)Rozjeď to! (režie: Charles Stone III)Sekretářka (režie: Steven Shainberg)Spider-Man (režie: Sam Raimi)

22: Ocean’s Eight

Ocean’s Eight je připravovaná americká filmová komedie. Režisérem filmu je Gary Ross. Film je spin-off filmů Dannyho parťáci v ženském podání, které vede Sandra Bullock. Dále hrají Cate Blanchett, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter, Rihanna, Mindy Kaling a raperka Awkwafina. Datum premiéry bylo stanoveno na 8. června 2018.

23: Muzeum voskových figurín Madame Tussaud

Muzeum voskových figurín Madame Tussaud je světoznámé muzeum voskových figurín sídlící v Londýně s pobočkami v Amsterdamu, Hongkongu, Las Vegas a New Yorku a Vídni. Bylo založeno Marií Tussaudovou, sochařkou vytvářející voskové figuríny.

24: Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon (komedie / muzikál)

Zlatý glóbus za nejlepšího herce v komedii nebo muzikále uděluje pravidelně od roku 1951 Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (angl. Hollywood Foreign Press Association zkratka HFPA) na slavnostním ceremoniálu Zlatých glóbů.

25: Jocelyn Quivrin

Jocelyn Quivrin (14. únor 1979, Dijon, Francie – 15. listopad 2009, Saint-Cloud, Francie) byl francouzský herec.Dětství a studiumNarodil se v Dijonu, do rodiny významného lékaře. Studoval film na škole Hectora Berlioze ve Vincennes a poté absolvoval ve filmu a literatuře na škole v Nanterre. Několik let působil v divadelních hrách a neustále navštěvoval herecké kurzy.

26: 1961 ve filmu

UdálostiArthur Miller a Marilyn Monroe se rozvedli.Odpůrci filmové cenzury v USA zažili šok, když vrchní soud rozhodl, že právu na svobodu projevu neodporuje, budou-li filmy předkládány cenzurnímu úřaduPrudce klesal počet cenzurovaných filmů, především proto, že veřejné diskuse o dřívějších tabu nabývají na intenzitě.Wall Street Journal uveřejnil seznam zemí s nejobjemnější produkcí v 60. letech. V čele jstálo Japonsko (400 snímků za rok) a Indie (360 snímků za rok). Za nimi následovaly Turecko, Řecko a Egypt, jež stejně jako Indie vyráběly filmy téměř výhradně pro svůj domácí trh. V klasický filmových zemích, USA, Itálii a Francii, bylo natočeno přibližně 150 snímků ročně.

27: Cena Cecila B. DeMilla

Cena Cecila B. DeMilla (anglicky Cecil B. DeMille Award) se uděluje na ceremoniálu Zlatých glóbů každý rok Asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu (anglicky The Hollywood Foreign Press Association, zkratka HFPA) za celoživotní přínos v oblasti filmu. Jméno získala po americkém producentovi a režisérovi Cecil B. DeMillovi (1881 – 1959), který se zároveň stal jejím prvním držitelem.

28: Lean on Pete

Lean on Pete je britské filmové drama z roku 2017, které natočil režisér Andrew Haigh. Scénář, který byl napsán podle stejnojmenné knihy Willyho Vlautina, je rovněž Haighovým dílem. Hlavní roli, postavu jménem Charley Thompson, ve filmu hraje Charlie Plummer. V dalších rolích se zde představili například Chloë Sevigny, Travis Fimmel a Steve Buscemi.

29: Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli

Zlatý glóbus za nejlepšího herce ve vedlejší roli udělila poprvé v lednu 1944 Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (angl. Hollywood Foreign Press Association zkratka HFPA) na slavnostním ceremoniálu Zlatých glóbů.

30: Tři billboardy kousek za Ebbingem

Tři billboardy kousek za Ebbingem (v anglickém originále Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) je americký komediální film z roku 2017. Režie a scénáře se ujal Martin McDonagh. Ve snímku hrají hlavní role Frances McDormand, Woody Harrelson, Sam Rockwell, John Hawkes a Peter Dinklage. Film se promítal na Benátském filmovém festivalu a Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu, kde získal cenu publika. Do kin byl oficiálně uveden 10. listopadu 2017. V České republice bude mít premiéru 15. února 2018.

31: John Krasinski

John Burke Krasinski (* 20. října 1979, Newton, Massachusetts, USA) je americký herec, režisér a scenárista. Objevil se např. ve filmech Kněz je poděs, Nějak se to komplikuje, Všude dobře, proč být doma, propůjčil svůj hlas postavě Lancelota ve snímku Shrek Třetí, ale největší popularitu mu vynesla role Jima Halperta v seriálu Kancl.

32: 82. ročník udílení Oscarů

Slavnostní ceremoniál 82. ročníku udílení Oscarů se uskutečnil 7. března 2010. Nejlepším filmem se stal film Smrt čeká všude, který získal celkem 6 zlatých sošek. Nejvíce nominací měly filmy Smrt čeká všude a Avatar (9).

33: Chuck Israels

Chuck Israels (* 10. srpna 1936) je americký jazzový kontrabasista. Narodil se v New Yorku do hudební rodiny. Od roku 1959 byl členem sextetu George Russella. V letech 1961 až 1966 vystupoval a nahrával coby člen tria klavíristy Billa Evanse. Později spolupracoval s mnoha dalšími hudebníky, mezi které patří například Rosemary Clooney, Herbie Hancock, Judy Collins nebo Patti Austin. V roce 1997 nahrál album za doprovodu nizozemského orchestru Metropole Orkest.

34: Steven Soderbergh

Steven Andrew Soderbergh (* 14. ledna 1963 Atlanta, Georgia) je americký režisér, kameraman, scénárista, střihač, producent a (hlavně ve svých filmech) také občasný herec. Je vysoký 1,83 m.

35: Rai 3

Rai 3 je třetí program italské veřejnoprávní televize Rai.CharakteristikaRai 3 je určen především náročnějším divákům a vysílá hlavně publicistiku, diskuzní pořady, sport (střídá se s Rai Sport), přírodopisné dokumenty a filmy pro náročnější diváky. Hollywoodské filmy, seriály, soutěže či reality show vysílá pouze výjimečně​. Program klade velký důraz na politické dění v Itálii a ve světě. Kanál vysílá volně ze satelitu Hot Bird.

36: Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon (drama)

Zlatý glóbus za nejlepšího herce v dramatu uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (angl. Hollywood Foreign Press Association zkratka HFPA) na slavnostním ceremoniálu Zlatých glóbů. Původní kategorie nesla název Nejlepší herec a udělovala se od roku 1943. V roce 1950 se pravidla změnila a vznikly kategorie dvě – Nejlepší herec v dramatu a Nejlepší herec v komedii / muzikálu.

37: Seznam nositelů Řádu umění a literatury

Nekompletní seznam nositelů Řádu umění a literatury Francouzské republikyČeští nositelé Commandeur des Arts et LettresVáclav Havel – dramatik a bývalý prezident Československa a České republiky (2001)Officier des Arts et LettresBohumil Hrabal – spisovatelChevalier des Arts et LettresAdolf Born – český malíř a grafikVáclav Boštík – český malířPetr Eben – český hudební skladatel a varhaníkAnna Fárová – česko-francouzská historička umění a překladatelkaHana Hegerová – česká herečka a šansoniérkaMagdalena Kožená – česká operní pěvkyněRadoslav Kvapil – český klavíristaJiří Menzel – český filmový a divadelní režisérJan Saudek – český fotografBořek Šípek – český architekt a designérJan Vladislav – český básník a překladatelEva Zaoralová – česká filmová publicistkaZahraniční nositelé Commandeur des Arts et LettresDirk Bogarde – anglický herec (1990)Bono – zpěvák irské skupiny U2 (2013)David Bowie – anglický zpěvák a skladatel (1999)Ray Bradbury – americký spisovatel (2007)Sean Connery – skotský herec (1987)Bob Dylan – americký zpěvák (1990)Clint Eastwood – americký herec (1994)Audrey Hepburnová – britská herečka a velvyslankyně UNICEF (1987)Jean-Marie Klinkenberg – belgický lingvista a sémiotik (2010)Emir Kusturica – srbský filmový režisér (2007)Roger Moore – britský herec (2008)Joaquín Rodrigo – španělský skladatel (1998)Ringo Starr – anglický muzikant a člen Beatles (2013)Meryl Streepová – americká herečka (2003)Donald Sutherland – kanadský herec (2012)Bruce Willis – americký herec (2013)Officier des Arts et LettresTim Burton – americký režisér, scenárista a spisovatel (2010)Elton John – anglický zpěvák, skladatel a klavírista (1993)Danielle Steel – americká spisovatelka (2002)Chevalier des Arts et LettresGeorge Clooney – americký herec (2007)Paulo Coelho – brazilský spisovatel (1999)Patrick Demarchelier – fotograf (2007)Viera Ďuricová – slovenská filmová překladatelka (2015)Julia Kristeva – francouzsko-bulharská spisovatelka (1987)Jude Law – britský herec (2007)Ester Martinčeková-Šimerová – slovenská malířka a scénografka (2001)Sherrill Milnes – americký barytonista (1996)Kylie Minogue – australská zpěvačka (2008)Peter Molyneux – britský designér počítačových her (2007)

38: John Pizzarelli

John Pizzarelli (* 6. dubna 1960) je americký jazzový kytarista. Jeho otec Bucky Pizzarelli byl rovněž jazzový kytarista a jeho mladší bratr Martin Pizzarelli jazzový kontrabasista. Během své kariéry, kterou zahájil na počátku osmdesátých let, vy dal několik desítek vlastních alb a rovněž řadu nahrávek se svým otcem. Během své kariéry spolupracoval i s dalšími hudebníky, mezi které patří například George Shearing, Jessica Molaskey, Ray Brown, Buddy DeFranco, Rosemary Clooney nebo James Taylor. V roce 2012 byla publikována jeho autobiografie nazvaná World on a String: A Musical Memoir.

39: Zlatý glóbus za nejlepší scénář

Zlatý glóbus za nejlepší scénář je jedno z ocenění Zlatých glóbů každoročně udílených Asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu (angl. Hollywood Foreign Press Association, zkratka HFPA). Prvním nositelem teto ceny byl George Seaton, který ji získal v roce 1948 za scénář k filmu Zázrak v New Yorku.

40: Amal Clooney

Amal Clooney, za svobodna Alamuddin (* 3. února 1978 Bejrút) je britská právnička, aktivistka a spisovatelka, původem z Libanonu.V advokátní praxi se specializuje na mezinárodní právo, trestní právo, lidská práva a extradice. Zastupovala mimo jiné zakladatele WikiLeaks Juliana Assange nebo bývalou ukrajinskou premiérku Julii Tymošenkovou.

41: Jan Kanyza

Jan Kanyza (* 25. října 1947 Lipník nad Bečvou) je český filmový a televizní herec.Život V roce 1966 odmaturoval na Gymnáziu Hejčín, v roce 1970 se stal absolventem pražské DAMU. Studoval pod vedením profesora Miloše Nedbala.Mimo herectví se věnuje malířství, které je jeho velkou vášní. Své obrazy vystavoval i v USA, Německu, Francii či Švédsku. Je autorem a ilustrátorem několika knih pro děti. Není tolik známo, že dalším koníčkem je i fotografování, které bere jako doplňkovou výtvarnou činnost.

42: Milujte svého zabijáka

Milujte svého zabijáka (anglicky Confessions of a Dangerous Mind) je špionážní životopisné drama v americko-britsko-německé koprodukci z roku 2002. Scénář na motivy stejnojmenné knihy napsal Charlie Kaufman a režijní debut v něm zaznamenal George Clooney.

43: Dannyho parťáci 2

Dannyho parťáci 2 (v americkém originále Ocean’s Twelve) je americký kriminální film z roku 2004. Režisérem filmu je Steven Soderbergh. Hlavní role ve filmu ztvárnili George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Bernie Mac a Elliott Gould.

44: Dannyho parťáci 3

Dannyho parťáci 3 (v americkém originále: Ocean’s Thirteen) je americká filmová komedie z roku 2007. Režisérem filmu je Steven Soderbergh. Hlavní role ve filmu ztvárnili George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Bernie Mac a Elliott Gould. Jedná se o druhé pokračování filmu Dannyho parťáci.

45: The Hollywood Reporter

The Hollywood Reporter je americký časopis sídlící v Los Angeles. Založen byl v září roku 1930 podnikatelem Williamem Wilkersonem. Po jeho smrti v roce 1962 se role vydavatele chopila jeho manželka Tichi Wilkerson Kassel. Ta jej v roce 1988 prodala společnosti BPI. Primárním zaměřením magazínu je oblast filmu a zábavního průmyslu, ale věnuje se i dalším tématům, jako je například móda, technika a politika. Na titulní straně časopisu se nachází fotografie různých osobností; patří mezi ně například George Clooney, Leonardo DiCaprio či Angelina Jolie.

46: Fantastický pan Lišák

Fantastický pan Lišák (v anglickém originále Fantastic Mr. Fox) je americký animovaný film z roku 2009. Režisérem filmu je Wes Anderson. Hlavní role ve filmu ztvárnili George Clooney, Meryl Streep, Jason Schwartzman, Bill Murray a Willem Dafoe.

47: 69. ročník udílení Zlatých glóbů

  1. ročník udílení Zlatých glóbů se konal 15. ledna 2012 v hotelu Beverly Hilton v Beverly Hills, Los Angeles. Gala večer potřetí moderoval britský komik a herec Ricky Gervais. Hollywoodská asociace zahraničních novinářů oznámila nominace 15. prosince 2011.

48: Batman a Robin

Batman a Robin (v anglickém originále Batman & Robin) je americký akční film z roku 1997, který natočil Joel Schumacher podle komiksových příběhů o Batmanovi. Titulní postavu ztvárnil George Clooney, jenž vystřídal Vala Kilmera a Michaela Keatona, kteří hráli Batmana v předchozích celovečerních snímcích. Do amerických kin byl film, jehož rozpočet činil 125 milionů dolarů, uveden 20. června 1997, přičemž celosvětově utržil 238 207 122 dolarů. Jedná se o čtvrtý a poslední snímek batmanovské filmové série 80. a 90. let 20. století.

49: Michael Clayton

Michael Clayton je americký dramatický film z roku 2007 režiséra Tonyho Gilroye v hlavních rolích s Georgem Clooneyem, Tomem Wilkinsonem, Tildou Swinton a Sydneyem Pollackem. Film sleduje pokus advokáta Michaela Claytona vyrovnat se s kolegovým náhlým psychickým zhroucením, korupcí a intrikami týkajícími se velkého klienta jeho právní firmy, společnosti, na kterou je podána skupinová žaloba kvůli vlivu toxických agrochemikálií.


SIGN INTO YOUR ACCOUNT

×
FORGOT YOUR DETAILS?
×

Go up

Sdílet